kyselica

«Їж киселицю, люби молодицю», – каже лемківська приказка. Киселиця – то дуже давня лемківська страва, відома щонайменше чотири століття. Вона схожа на щось середнє між киселем і закваскою до журека. Тільки в журек іде житнє борошно, а в киселицю – вівсяне борошно і вівсяна крупа. Але принцип заквашування – той самий, за допомогою часнику, дріжджів і чорного хліба.

Історія ж приказки проста: віддавна лемки вважають овес одним із найсильніших афродизіяків. На Лемківщині кажуть, що як коня взимку годувати пшеницею чи житом, то він набере ваги, але до роботи чи кобили не може йти відразу, мусить розбігатися. А от якщо годувати вівсом – то відразу скаче на кобилу. Саме тим, що мають у своїй кухні багато вівсяних страв, лемки частопояснюють те, що дітей у їхніх сім’ях так багато.

Отже, перепис киселиці:
Вівсяна крупа – ½ склянки
Вівсяне борошно – 5 ст. л.
Вода (тепла) – 750 г
Дріжджі – 25 г
Чорний хліб – 1 скибка
Часник – 4-5 зубців

Усі продукти змішати і залишити киснути в теплому місці на три-чотири дні. До готової закваски додати ще до півсклянки води і всю масу процідити через дрібне сито. У баняк налити 5 літрів води і закип’ятити. Кинути кілька лаврових листочків, кілька бубок чорного перцю, кілька бубок перцю духмяного, сіль до смаку і малу жменю кмину.

Відразу після цього в воду, яка все ще кипить, треба влити готову закваску, і варити до десяти хвилин (можна трохи менше, головне, щоб загусла). При цьому варто постійно помішувати.

У готову киселицю додаємо 2 засмажені на соняшниковій олії до золотистого цибулини, ріжемо надрібно зубець часнику. Пробуємо на смак, якщо закисла – балансуємо сіллю, якщо засолодка – свіжим соком з цитрини або яблучним оцтом. В тарілку додаємо кілька листків селери чи петрушки, якщо нема посту – то ще варене перепелине яйце або половину курячого. Можна й просто посипати зверху шкварками, тільки небагато.

Окрім киселиці, лемки готують також чир – зупу з вівсяною засмажкою на молоці, старанку – молочну зупу з вівсяними галушками, а також різне печиво з вівсяного борошна.

 

Також читайте:

Зупи проти спеки: 5 рецептів холодників

Галицькі сезони у «Голодного Миколи»

Пивна ресторація “Кумпель” – найкраща в Україні за оцінкою споживачів

Share

Поки коментарів нема

You can be the first one to leave a comment.

Напишіть відгук